Login Hasło zapamiętaj
miniKOMP » Forum miniKOMP » Ogólne » Aktualności
Jailbreak - rezurekcja...

NewsWriter

avatar

Dołączył: 2007-05-27

Tematów: 30

Postów: 212

Wysłano: 2012-03-23, 03:04
 
Witam po dłuższej przerwie. ...nie, nie zapomniałem o MiniKompie. Byłem też trochę zajęty :-p

Dawno nic nie pisałem, jakoś odechciało mi się po 3-miesięcznym oczekiwaniu na Jailbreak'a dla iPhona 4S. Jak wiadomo Jailbreak o unikalnej nazwie "Absinthe" jest już dostępny od dawna i nawet Apple zdążył już wyspuścić nową aktualizację iOS 5.1 dla którego jailbreak'a nie ma. Tzn, jest, ale nie publiczny. Tak samo było z 4S. Był praktycznie zaraz po premierze, ale stał się publicznym dopiero 3 miesiące później. @i0n1c i nie tylko on złamali już iOS 5.1, ale jak zwykle, na razie się tylko tym chwalą :P . Mowa oczywiście o Jailbreak'u dla urządzeń A5. Pozostałe urządzenia (opróc nowego iPad'a 3) można złamać na iOS 5.1, niektóre JB będą tethered, a inne untethered.

Ta strona jest moim przypomnieniem tego, że iPhone, iPod Touch czy iPad bez Jailbreak'a są mało interesującym urządzeniem. Wraz z informacjami i często zadawanymi pytaniami na temat jailbreak'a, szczegółowe tutoriale dotyczące sposobu jailbreak'a iPhone'a, iPod'a Touch, iPad'a, i Apple TV znajdziecie tutaj.


Co to jest jailbreaking?

Jailbreaking jest procesem, w którym mobilny system operacyjny firmy Apple, iOS, jest modyfikowany, aby uruchomić niepodpisany kod w celu uzyskania dostępu do plików, których Apple zazwyczaj nie pozwala.

Jailbreak dodaje możliwość instalowania nieoficjalnych instalatorów na urządzenia iOS, takich jak Cydia, która pozwoli Ci pobrać wiele aplikacji, tweaks, i rozszerzeń, które są niedostępne za pośrednictwem App Store. Cydia otwiera nieskończone możliwości na robienie rzeczy na urządzeniu iOS, których urządzenia iOS bez Jailbreak'a nigdy nie byłyby w stanie zrobić.

Można zainstalować rozszerzenia, które dają natychmiastowy dostęp do ustawień systemu z dowolnego miejsca na urządzeniu iOS, obejście zabezpieczeń, blokad i limitacji wprowadzonych przez Apple, które dają większą kontrolę nad doświadczaniem iOS.

Jailbreak jest o uwolnienie urządzenia iOS od ograniczeń Apple, pozwolenie na zainstalowanie wszystkiego czego tylko zapragniesz.


Jakie są korzyści z posiadania Jailbreak'a w iPhonie?

Głównym powodem, żeby zrobić Jailbreak'a jest mieć możliwość instalowania aplikacji, ulepszeń itp firm trzecich, takich których Apple nie udostępnia lub nie zatwierdzi w App Store. Istnieje mnóstwo aplikacji, które nie spełniają standardów firmy Apple i robią rzeczy, których Apple nie chce żebyś robił na urządzeniu iOS z niewiadomych powodów.

Na przykład, firma Apple nie pozwala na dostosowanie telefonu iPhone poprzez zmianę ikony danej aplikacji lub ogólnego wyglądu interfejsu użytkownika urządzenia. Dzięki społeczności Jailbreak'a, istnieje kilka sposobów, aby całkowicie zmienić w jaki sposób iPhone wygląda, Winterboard jest najbardziej popularny.

Poza aplikacjami, Jailbreak daje również dostęp do usprawnień, modyfikacji i rozszerzeń. To nie są takie "normalnie" aplikacje. Zmieniają całkiem w jaki sposób wygląda i działa iOS. Na przykład, możemy sobie zainstalować dodatek, który pozwoli nam na umieszczenie pięciu ikon w "docku" zamiast standardowych czterech.


Czy zrobienie Jailbreak'a unieważnia moją gwarancję?

Tak i nie. Według Apple jakakolwiek modyfikacja urządzenia mechanicznie czy programowo unieważnia gwarancje. Na szczęście zrobienie Jailbreak'a nie wymaga żadnych mechanicznych modyfikacji (bo co niektórzy tak myślą, od słowa "break"), a jedynie modyfikacjy programowych. Oznacza to, że w każdej chwili możemy przywrócić iPhona do ustawień fabrycznych przy użyciu iTunes. Procedura ta polega na tym, że iPhone jest aktualizowany do ostatniej wersji iOS poprzez iTunes i serwery Apple.
Oznacza to również, że jeśli - jak na dzień dzisiejszy (23-3-12) Jailbreak na iPhona 4S jest tylko dostępny na 5.0.1, natomiast najnowszy dostępny iOS to 5.1, więc jeśli spróbujemy "odtworzyć" iPhona do ustawień fabrycznych, iTunes zaktualizuje naszego iPhona do najnowszej wersji iOS jakim jest 5.1. iOS 5.1 aktualnie nie jest złamany, więc jeśli zrobisz powyzsze, stracisz możliwość ponownego Jailbreak'a, do mementu wypuszczenia nowego Jailbreak'a specjalnego dla iOS 5.1. Póki co, nie ma możliwości downgrade'u iPhona 4S, więc jeśli już masz iOS 5.0.1 z Jailbreak'iem, pilnuj go i nie instaluj podejrzanych rzeczy z Cydii. Ignoruj też każde powiadomienie o aktualizacji iOS.


Czy to coś kosztuje?

Nie. Nigdy nie powinieneś płacić za Jailbreak'a.

Hackerzy, którzy tworzą jailbreaka, robią to za darmo, czasami prosząc o dotacje. Niektórzy ludzie skasują Cię za to i jeśli chcesz możesz tak zrobić, ale po co, skoro możesz to zrobić sam?


Jailbreak dla: iPhone, iPod touch, iPad, and Apple TV
iOS 5.0.1:

iPhone 4S: Absinthe (Windows)
iPhone 4: RedSn0w (Windows)
iPhone 3GS: RedSn0w (Windows)
iPad 2: Absinthe (Windows)
iPad 1: RedSn0w (Windows)
iPod Touch 4G: RedSn0w (Windows)
iPod Touch 3G: RedSn0w (Windows)

Na razie tyle, w późniejszym czasie dodam więcej. Witam spowrotem :D

iPad 3 Jailbreak is here

Edytowano 2012-03-23, 04:10 przez zYx
NO12:
http://grischke.net/zyx/licznik/n1.php

http://www.grischke.net/zyx/images/Grischke.net.banner.m.png

miniKOMP » Forum miniKOMP » Ogólne » Aktualności
Wszelkie znaki towarowe oraz handlowe użyte w serwisie miniKOMP są własnością odpowiednich firm i koncernów i zostały użyte tylko w celach informacyjnych.
SYMBIAN, UIQ and all Symbian and UIQ based marks and logos are trade marks of Symbian Limited. This website is not in any way endorsed or supported by Symbian Limited or UIQ Technology AB.
Administratorzy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za wypowiedzi użytkowników opublikowane na stronach serwisu.
© miniKOMP :)